Menu Times
Blog listesine dön

Google Analytics Verileri ile Facebook Reklam Hedef Kitlesi Nasıl Oluşturulur?

16.05.2021
Supporting local economies: Belgian fries

GA Hesabınızın sağlık kontrolünü yapmak için Google Analytics Denetim Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Facebook Özel Hedef Kitlesi oluşturmak için hangi GA verilerini kullanabiliriz

Yer / Demografi

Kitle/Coğrafi raporu, kullanıcılarınızı konumuna göre bölümlere ayırmanıza olanak tanır. Hangi ülkenin veya şehrin size en kaliteli trafiği getirdiğini görebilirsiniz. Bu trafiği dönüşüm oranına göre sıralayabilirsiniz. Bu, en karlı hedef kitlenizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kitle > Coğarafi > Yer > Şehir

Görünüşe göre en karlı şehirlerimiz İstanbul / Ankara / İzmir / Bursa. Ancak dönüşüm oranını da göz önünde bulundurmakta fayda var bizim için yüksek dönüşüm oranına sahip şehirleri de kampanyamıza dahil edebiliriz.

Cinsiyet

Cinsiyet kısmı her zaman bir tartışma alanıdır. Çoğu zaman insanlar, ürünün belirli bir cinsiyete hitap ettiğini hisseder, ancak veriye dayalı olmak bu soruyu rapordaki cinsiyet verileri ile cevaplamamızı gerektirir. Bu iki segmentten elde edilen dönüşüm oranını ve geliri değerlendirmelisiniz.

Kitle > Demografi > Cinsiyet

Yaş

Demografi/Yaş raporu ziyaretçileri yaş kırılımlarına göre segmente etmenizi sağlar. Dönüşüm değeri yüksek yaş aralığını bulmak Facebook reklamlarımızı oluştururken oldukça önem arz etmektedir. Bu rapor dönüşüm değeri yüksek yaş aralığını belirleyebilmemize yardımcı olacaktır.

Ayrıca 2. görseldeki gibi İkincil boyutunuz olarak Cinsiyet’i ekleyerek bir adım daha ileri atabilir ve cinsiyet verilerini Yaş raporunuzla birleştirebilirsiniz.

Kitle > Demografi > Yaş > İkincil Boyut > Kullanıcılar > Cinsiyet